Nörofeedback

Nörofeedback yöntemi biofeedback ile başlayıp gelişmiş önceleri epilepsi teşhis ve tedavisinde kullanılırken devamında dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu uyku bozukluğu ve dikkat hafıza performansını artırıcı etkisi ile pek çok spor kulübü ve F-1 pilotlarında kullanılması ile alanda çığır açmış bir yöntemdir.

Nörofeedback bir çeşit beyin egzersizi gibidir. Kişinin beyin dalgalarını öğrenmesi ve özellikle konsantrasyonu artıran beyin dalgalarını odaklanarak bilişsel işlevlerde kalıcı etkinlik değişimine yol açan bir tekniktir.

Sinir hücrelerini geri besleme yöntemi ile olumsuz iletişimden kurtarılması tekrar eski fonksiyonlarına kavuşturulması ve ilerleyen süreçte adaptasyon ile beyin bölgelerini geliştirerek dikkat, hafıza ve konsantrasyon gibi yüksek insani işlevlerde pozitif etki sağlaması temel çalışma prensibidir. Bu yapılandırma süreci elbette ki tekrarlayan uyarım seansları ile olacaktır. Çünkü beyin gibi karmaşık olan bir organın şekillendirilmesi süreç isteyecektir. İnsanoğlu olarak her zaman hızlı etki ve çabuk sağaltım talebinde oluruz. Bu tüm hastalıklarda iyileşme süreçleri ve sağlığa kavuşma hedefleri için gereklidir. Ancak çoğu zaman bu süreç zaman almaktadır.