Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her alanda olduğu gibi sağlık alanında da bilgileri paylaşılmaya başlandı. Ancak bu bilgileri yanlış yerde aramak yanlış sonuçlara ve peşin hükümlere yol açar.

Psikolojideki Yanlış Bilinenler Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her alanda olduğu gibi sağlık alanında da bilgileri paylaşılmaya başlandı. Ancak bu bilgileri yanlış yerde aramak yanlış sonuçlara ve peşin hükümlere yol açar. Yoksa elbette bilgi en büyük güçtür. İnsanları diğer canlılardan ayıran en temel vasfı bilgi ve bunu kullanabilme yeteneğidir.

Günümüzde ortaya çıkan bilgi kirlilikleri sebebi ile insanlar doktora gelmeye korkmakta tedavilerden ve ilaçlardan kaçınmaktadır.  Dahili hastalıklar ile ruhsal hastalıklardaki etiketlenme farklı olmakta şeker hastalığına bakıldığı gibi depresyona bakılamamaktadır. Günlük tansiyon ilacı alan bir kişi yadırganmamakta ve bu bağımlılık olarak değerlendirilmemekte ancak günlük antidepresan alan kişi ve hastalığı maalesef yadırganmaktadır. Pek çok ilaç bağımlılık yapmaz iken sanki hepsi yapıyor gibi gösterilmekte ve insanların sağlığı ile oynanmaktadır. Pek çok ruhsal hastalık tedaviden fayda görürken internette yazılan bilgilerde sanki hiç salah bulmuyorlar sağlıklarına kavuşamıyorlar gibi lanse edilmektedir. İşte tüm bu bilgi kirliliği veya Google doktorluğu maalesef ki insanların tedaviye ulaşma imkanını çoğu zaman geciktirmektedir. Bu yüzden yanlış bilgilerden uzak durup istediğimiz bilgiyi alanda çalışma yapılmış bilimsel makalelerden elde etmemiz gerekir. Google akademik, türk psikiyatri dizini, pubmed bu alanda bilimsel makalelere ulaşılabilecek ve doğru bilgiyi elde edebileceğimiz yerlerdir.