Bir konuda yardım alırken o konunun uzmanından yani bu alanda bilimsel temelli eğitim almış kişiden yardım almak gerekir.

Ruh Sağlığı Hizmetlerini Kimler Verir?

Bir konuda yardım alırken o konunun uzmanından yani bu alanda bilimsel temelli eğitim almış kişiden yardım almak gerekir. Psikiyatri’ de geçtiğimiz yüzyıl içerisinde bu şekilde bilim haline gelmiş bir tıp bölümüdür. Ruh sağlığı konusunda yardım alınabilecek ana bölümleri sıralayacak olursak;

Psikiyatristler

Tıp fakültesi eğitimini tamamladıktan sonra TUS’a ( Tıpta Uzmanlık Sınavı) girerek 5 yıl daha eğitim almış ve bu eğitimi başarılı şekilde tamamlamış kişiler psikiyatri uzmanı ünvanını alırlar. Yanı ortalama bu alanda 10 yıl eğitim almış ve zorlu sınavlardan geçmiş kişilerdir.

Psikologlar

Fen-Edebiyat veya Sosyal Beşeri Bilimler çatısı altında 4 yıl Psikoloji  lisans eğitimin tamamlamış kişiler psikolog ünvanını alırlar. Devamında ilgi duydukları alana göre 2 yıl yükseklisans ve 5 yıl doktora yaparak sırası ile uzman psikolog ve PhD (Dr) Psikolog ünvanını alırlar. Özellikle Gelişim ve Klinik Psikoloji alanında üst eğitimleri tamamlayan kişiler alanda yetkin olarak hizmet verir.

PDR ( Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik) Bölümü

PDR ( Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik) Bölümü:  PDR de psikolojiye benzer bir lisans eğitimi Eğitim Fakültesi çatısı altında verilmektedir. Sonrasında ilgi duydukları alana göre 2 yıl yükseklisans ve 5 yıl doktora yaparak sırası ile uzman Psikolojik Danışman ve PhD (Dr)  ünvanını alırlar.

Çocuk Gelişimciler ve Pedogoglar

Bu alanda lisans eğitimini tamamlayan ve 4 yıllık eğitimini başarı ile bitiren kişilerdir.

Yaşam Koçları (!)

Böyle bir tanım ve iş kolu bizim toplumumuzdan ziyade eş arkadaş ve soyal çevresi olmayan batı toplumunun uydurmasıdır. Ayrı bir Lisans eğitimi yoktur. Her koçum diyen bu alanda hizmet verdiğinin iddia etmektedir.

Diğer

Bunların dışında başka lisans bölümlerini bitirmiş ve çeşitli sertifikalar alarak alanda hizmet veren kişiler de vardır.

Bu süreçte danışan, hasta veya yakınlarına düşen en önemli görev ünvanı olduğunun söyleyen kişilerin gerçekte o ünvana sahip olup olmadıklarını araştırmalarıdır. Gerekli gördükleri taktirde kişilerin diplomalarını veya çalışma izinlerini sorgulamalıdırlar.